הליך הגישור הוא הליך שדורש מכל המעורבים בו הרבה סבלנות ואורח רוח. ההליך לא כל והוא מאתגר כל אחד מבני הזוג להגמיש את עמדותיו ולהגיע לפשרה.
הליך הגישור עדיף על פני הליך בבית משפט, כי הליך הגישור הוא פחות רשמי. להליך אמנם יש תוקף משפטי, אבל הוא נעשה בצורה נעימה יותר. בדרך כלל המגשר ייפגש עם כל אחד מהצדדים באופן נפרד ואז עם שני הצדדים ביחד. במקרים שבהם יש לבני הזוג ילדים משותפים המגשר ייפגש גם עם הילדים בשביל לשמוע מה דעתם ומה הם מרגישים.
גישור – האם זה באמת עוזר?
הליך הגישור יכול להפוך את הגירושין להליך פחות טראומטי לשני בני הזוג וגם לילדים שלהם. הגישור עוזר במקרים בהם בני הזוג מוכנים להגיע לפשרות ולוותר על העקשנות. בסופו של דבר הגישור עוזר לכל הצדדים להתגרש בצורה מתורבתת ולא פוגענית. הגישור כשמו כן הוא- הוא שם גשר בין התהום שנפערה בינינו ובין בן או בת הזוג שלנו במהלך הפרידה.
בין הנושאים שנדנים בגישור אפשר לכלול גם את:
דמי מזונות.
משמורת על הילדים והסדרי ראייה.
חלוקת רכוש.
כל אחד מהנושאים שנדנים בזמן הגישור מהווה נושא מהותי לחיים שאחרי הגירושין. ההבנות שמגיעים אליהם במהלך הגישור מחייבות את כל הצדדים ויש להם אותו מעמד כמו להחלטה של בית משפט. עדיף ללכת להליך של גישור מאשר להליך בבית משפט מול שופט כי הליך הגישור קצר יותר והוא נמשך בדרך כלל פחות זמן מאשר משפט. לסיכום, אפשר לומר, שגישור יכול להפוך את הליך הגירושין להליך קל יותר. במקרים בהם יש ילדים הגישור עוזר לנו להמשיך להיות בקשר טוב עם הגרוש או הגרושה שלנו, בשביל טובת הילדים.
(מתוך http://divorcelaw.israel-blog.co.il)

בגישור הצדדים הם אלו שמחליטים והאחריות לתהליך ותוצאותיו נישארת בידיהם.
למגשר אין סמכות להחליט או להכריע בסיכסוך. למעשה, בדרך כלל המגשר אפילו אינו מציע פתרונות אלא רק מסייע לצדדים להעלות ולגבש את הפתרונות שהם מעוניינים בהם.
תהליך זה שונה מאוד מהתהליך בבית המשפט, בו האחריות לתהליך היא בידי השופט אשר בסופו של דבר מכריע, על-פי שיקוליו. הדיון בבית המשפט הוא על-פי החוק והעובדות וההוכחות שהצדדים מביאים. זהו "דיון זכויות", זאת אומרת: אילו זכויות החוק מקנה, או: "מה מגיע לי?". לעיתים תכופות אנו רואים שאין התאמה בין מה ש"מגיע לי" ובין מה שאני באמת צריך.
לעומת זאת, בגישור הדיון מתמקד בצרכי הצדדים ("דיון צרכים") ומחפש מענה אמיתי לצרכים אלו. כוחו של תהליך הגישור היא באפשרות למצוא פתרונות יצירתיים למענה על הצרכים הרבה מעבר למגבלות החוק.